AS 1040 YAK 4WD – zaprojektowana do ciężkich zastosowań profesjonalnych (Publikacja dostępna na mikrostronie AS 1040 YAK)

Harald Josef Ernstberger - autorytet w dziedzinie całej gamy produktów AS-Motor - przetestował profesjonalną kosiarkę samojezdną AS 1040 YAK 4WD w ciężkich warunkach pracy. Jego ocena tej dużej innowacji była jednoznaczna: "Nowa kosiarka AS to prawdziwie profesjonalne urządzenie. Można pracować z dużą prędkością nawet w ekstremalnych warunkach i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wyniki koszenia są absolutnie czyste i imponujące."

"Moi pracownicy i ja znamy całą gamę produktów AS-Motor, od kosiarek ręcznych po samojezdne i bijakowe" - mówi wyszkolony landscaper. Dodaje: "Wypróbowaliśmy inne marki, ale jeśli ktoś używa kosiarek tak intensywnie jak my, nie ma alternatywy dla AS-Motor. Nasze maszyny pracują średnio od 300 do 600 godzin rocznie.". Mająca siedzibę w Ebermannstadt na obszarze znanym jako fränkische Schweiz (Szwajcaria Frankońska), firma Joe's Forstservice ma różnorodne obszary zastosowań. Z jednej strony ta średniej wielkości firma zajmuje się klasycznym kształtowaniem krajobrazu, natomiast leśnictwo często wymaga od niej ścinania drzew przy użyciu techniki linowej.

Nie ma obawy przed ekstremalnymi warunkami

W lecie na pierwszym miejscu jest pielęgnacja terenów zielonych, a specjalnością są pola solarne. "Jesteśmy odpowiedzialni za nieco mniej niż 400 hektarów terenów zielonych. Z reguły kosimy je dwa razy w roku, co daje łączną powierzchnię nieco poniżej 800 hektarów rocznie. A warunki nie są łatwe. Często kosimy na skraju zarośli, gdzie porost sięga nawet metra wysokości, przeplatany jest małymi krzewami i mnóstwem chwastów. Przebicie się tam to ciężka praca - wyjaśnia 39-latek. ""Aby dokładnie przetestować nową kosiarkę, używaliśmy jej głównie w tych trudnych warunkach. I muszę przyznać, że samojezdna kosiarka bijakowa jest lepsza od innych kosiarek. Podnosi poprzeczkę" - mówi Ernstberger, przekonany po intensywnym teście wytrzymałości. "Jeśli wjedziesz na takie tereny kosiarką dyskową, musisz zmniejszyć prędkość jazdy, a nawet wtedy zauważysz, że silnik osiąga granice swoich możliwości. Ale te warunki nie mają wpływu na nową kosiarkę bijakową. Jeżdżę nią na pełnym gazie i nadal uzyskuję absolutnie czyste rezultaty koszenia."

Jednolite wyniki koszenia w modelu AS 1040 YAK 4WD są zapewniane przez nowo opracowany bijakowy zespół tnący o szerokości 100 cm oraz silnik Vanguard o mocy 23 KM, który przenosi swoją siłę bezpośrednio na bijakowy wirnik za pośrednictwem przekładni pasowej. Co więcej, deck koszący jest ustawiony asymetrycznie. "W przypadku kosiarki bijakowej nie ma potrzeby stosowania nakładek - można kosić absolutnie równo, a dzięki temu wszystko jest idealnie czyste. Wydajność pracy jest bezkonkurencyjna. Powiedziałbym, że wydajność pracy kosiarki bijakowej jest o co najmniej 25% wyższa niż klasycznej kosiarki samojezdnej."

Ernstberger wymienia również inne zalety: "Ruchome bijaki w kształcie litery Y znacznie ograniczają uderzenia kamieni. W przypadku kosiarki dyskowej kamień może zostać wystrzelony na odległość nawet 20 metrów, natomiast w przypadku nowej kosiarki bijakowej kamień toczy się zaledwie kilka metrów od kosiarki. Jest to dla nas istotna zaleta podczas pielęgnacji instalacji solarnych." Ponadto ruchomość bijaków sprawia, że są one znacznie mniej podatne na zużycie, a zespół koszący jest znacznie bardziej wytrzymały. "W przypadku kosiarki dyskowej ostrzę noże co 40-50 godzin pracy. Obecnie kosiarkę bijakową testowałem przez 40 godzin i wydajność cięcia nie zmniejszyła się w żadnym stopniu, ani nie pogorszył się efekt cięcia. Szacuję, że ostrza powinny być wymieniane po około 150 godzinach pracy." Odpowiednie wycięcia i otwory serwisowe zapewniają łatwy dostęp do wszystkich punktów konserwacji; bijaki i paski napędowe można szybko wymienić. "We wszystkich maszynach AS można bez problemu samodzielnie wymieniać pasy, noże i bijaki. Oznacza to, że nie muszę zabierać kosiarki do specjalistycznego warsztatu ani rozbierać maszyny na części."

Jednolite rozmieszczenie

Oprócz pracy na polach solarnych Harald Josef Ernstberger lub Joe, jak nazywają go przyjaciele, używa również AS 1040 YAK 4WD do klasycznej pielęgnacji zieleni na terenach przemysłowych i komercyjnych. Podczas gdy na polach solarnych głównym celem jest eliminacja zacienienia, na terenach przemysłowych i komercyjnych wygląd odgrywa główną rolę. "Wzór koszenia jest doskonały. Profesjonalna kosiarka samojezdna bardzo drobno mulczuje trawę, uzyskując całkowicie jednolite rezultaty - zachwyca się.

W lecie zespół Joe's Forstservice jest często w trasie przez wiele dni lub tygodni, kosząc pola słoneczne i inne tereny zielone w całych Niemczech. Komfort jest więc również zaletą. "Nowe fotele mają optymalne zawieszenie i można je dopasować do każdego operatora. Są bardzo wygodne" - dodaje z uśmiechem Harald Ernstberger: ""Wyobrażasz sobie, że siedzisz w Golfie lub SUV-ie. Nowa profesjonalna kosiarka samojezdna to SUV wśród kosiarek.""

Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości nowa kosiarka samojezdna nadaje się również do pracy na ekstremalnych pochyłościach. Silnik charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym i wysoką trakcją, nie wykazuje słabości nawet w trudnym terenie. Napęd na cztery koła i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu sprawdzają się w mokrych warunkach i pomagają wydostać się z każdej sytuacji" - tak Harald Ernstberger odpowiada jednoznacznie na pytanie o przydatność kosiarki do pracy na stokach i w trudnym terenie. ""Ogólnie rzecz biorąc, nowa samojezdna kosiarka bijakowa firmy AS-Motor odnosi sukcesy w każdym aspekcie ciężkiego, profesjonalnego użytkowania."

AS 1040 YAK 4WD – zaprojektowana do ciężkich zastosowań profesjonalnych (Publikacja dostępna na mikrostronie AS 1040 YAK) – PDF