Raport klienta: Poza strefą zagrożenia dzięki kosiarce AS Sherpa RC

Obywatele, którzy czują się komfortowo - to najwyższy priorytet dla pracowników Bauhof w Woert, małej społeczności w południowo-zachodnich Niemczech. Od połowy ubiegłego roku do dobrze wyposażonej floty pojazdów dołączyła kosiarka samojezdna ze zdalnym sterowaniem, AS 940 Sherpa 4WD RC.

Zakres obowiązków pracowników Bauhof Woert jest wieloraki. W zimie jesteśmy oczywiście bardzo zajęci klasyczną zimową służbą drogową, bo przecież wszystkie drogi łączące gminy muszą być odśnieżone do szóstej rano. A to tylko kilka z nich, nasza gmina liczy 17 miejscowości, przysiółków, młynów i indywidualnych gospodarstw" - mówi Manfred Hopfensitz, kierownik grupy w Bauhof. ""O tej porze roku ważną rolę odgrywa również gospodarka drzewami. Kiedy nadchodzi wiosna, zaczynamy prace porządkowe, takie jak czyszczenie rowów i różne prace budowlane. Na Wielkanoc wszystko musi być znowu lśniące. Wiosną, latem i jesienią zajmujemy się głównie konserwacją naszych obiektów" - opisuje główne zadania w ciągu roku wykwalifikowany stolarz."

Stworzony z myślą o trudnym terenie

Cały teren sportowy z dwoma boiskami sportowymi, polem namiotowym i nowym, torem pumptrack zajmuje już siedem hektarów. Ponadto znajduje się tu pięć placów zabaw, sady łąkowe, inne tereny rekreacyjne, teren zewnętrzny szkoły podstawowej i oczyszczalnia ścieków. "Wszystko to musi być koszone, utrzymywane w czystości i dobrym stanie". Tak więc w codziennym życiu czterech pracowników Bauhof Woert, którzy wszyscy nauczyli się klasycznego zawodu rzemieślniczego, jest wiele do koszenia. Duże powierzchnie są koszone za pomocą kompaktowego traktora z dołączoną kosiarką i dmuchawą. Do wszystkich innych prac związanych z koszeniem używamy kosiarki samojezdnej AS. "Gdy teren staje się trudniejszy, do koszenia, tj. na zboczach, nasypach i w trudnym terenie, zabieramy naszą AS 940 Sherpa 4WD".

"Zdalnie sterowana kosiarka samojezdna firmy AS-Motor przekonała nas już podczas jazdy próbnej. Anton Berger z firmy Berger z Rechenberg - nasz dealer i partner w zakresie licznych pojazdów i urządzeń - zademonstrował nam AS Sherpa RC i dał nam możliwość samodzielnego przetestowania Sherpy. Na początku sterowaliśmy kosiarką ręcznie i byliśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni, do jakiej wysokości wzrostu kosi ona bez problemu i jeszcze z całkiem czystą powierzchnią cięcia, opisuje pierwsze doświadczenia z maszyną pan Hopfensitz. ""Gdy przyszło nam kosić pokrzywy o wysokości do półtora metra, przetestowaliśmy zdalne sterowanie. To nas przekonało raz na zawsze. W przypadku innych kosiarek zawsze dostajemy pełny ładunek, bez względu na to, czy są to pokrzywy, kurz, nasiona kwiatów, zwisające gałęzie czy ciernie. Dzięki pilotowi zdalnego sterowania można wygodnie pracować z bezpiecznej odległości."

Aspekt bezpieczeństwa przekonuje

"Pozytywna decyzja naszego burmistrza Thomasa Saura i rady gminy o zakupie maszyny wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa", mówi Hopfensitz, patrząc wstecz na to, jak doszło do zakupu kosiarki samojezdnej. "Na bardzo stromych zboczach, korzystając z pilota zdalnego sterowania, znajdujemy się poza strefą ryzyka. Czujnik nachylenia pomaga bezpiecznie kierować kosiarką. Jeśli stok staje się zbyt stromy, włącza się klakson i można w porę dostosować kąt nachylenia do zbocza." Pracownik firmy Bauhof Woert, Steffen Rief, dodaje: "Dzięki zdalnemu sterowaniu masz także lepszy widok na kosiarkę, na przykład gdy chcesz kosić blisko kamienia lub czegoś podobnego. Podwieszany deck, który można swobodnie przesuwać w pionie do góry, sprawia, że nie kosi się na nierównym terenie i można znacznie lepiej pokonywać wzniesienia.

Wykwalifikowany ślusarz jest w zespole Bauhof Woert dopiero od pół roku i od samego początku dużo pracuje z AS Sherpa RC. "AS Sherpa to moja maszyna" - mówi z uśmiechem. "Nie dość, że świetnie się na niej pracuje, to jeszcze daje dużo frajdy!". Na pytanie, jak skomplikowane jest przejście z trybu ręcznego na zdalnie sterowany lub odwrotnie, Rief odpowiada: "To prosta czynność i wykonuje się ją błyskawicznie. Tak, i rzeczywiście są sytuacje, w których sterowanie ręczne ma większy sens. Na przykład, jeśli masz do skoszenia dużą powierzchnię, zdecydowanie szybciej jest, gdy na niej siedzisz. "Bardzo ważne jest również to, że rezultat jest odpowiedni nie tylko pod względem bardzo dużej wydajności powierzchniowej. "Wykończenie cięcia jest doskonałe, ścinki są dobrze zamulone i równomiernie rozłożone" - docenia. Ponieważ skoszona trawa pozostaje dłużej w zamkniętej osłonie koszącej i jest wyrzucana do tyłu, maszyna nie przejeżdża po zmulczowanej trawie."

Kolejnym argumentem przemawiającym za rowerem Sherpa jest to, że dobrze się w nim siedzi! Amortyzowane siedzenie jest bardzo wygodne i masz dużo miejsca na nogi - dodaje Hopfensitz. "Nie ma porównania z przeszłością. Jeśli kosiłeś nasypy przez tydzień, to w weekend kończyłeś pracę. Dzięki Sherpie praca jest teraz po prostu bardzo przyjemna". Zdrowie jest również kwestią, o którą burmistrz Saur bardzo się martwi wśród swoich pracowników. "Lat ci nie ubywa", powiedział" - mówi kierownik Bauhof o swoich rozmowach z Saurą na temat zakupu nowej kosiarki. Jeśli jednak chodzi o kwestie zdrowotne, to Sherpa RC zdobywa punkty nie tylko dzięki regulowanemu fotelowi kubełkowemu z amortyzacją, ergonomicznemu rozmieszczeniu elementów obsługowych oraz dużej swobodzie ruchów nóg i rąk. Kolejnym pozytywnym aspektem jest pilot zdalnego sterowania. "Jeśli nie wiesz, jakie owady brzęczą na nasypach lub żywopłotach, najlepiej jest korzystać z pilota. Niestety, mamy doświadczenie z ukąszeniami owadów. Nie tak dawno temu jeden z naszych kolegów musiał spędzić noc w szpitalu po ataku szerszeni" - mówi starszy oficer.

Światło i off-road

Bardzo ważnym zagadnieniem w gminie Woert są tzw. obszary FFH, czyli tereny podlegające europejskiej dyrektywie faunistyczno-florystyczno-siedliskowej, służące ochronie i zachowaniu dzikich roślin i gatunków zwierząt. "Mamy wiele podmokłych biotopów wzdłuż Rotach, rzeki, która przepływa przez nasz okręg w kierunku Środkowej Frankonii. Dlatego bobry czują się bardzo dobrze w naszej gminie. Szacujemy, że ich populacja liczy około dziesięciu rodzin. Nie tylko one sprawiają nam przyjemność. Zwierzęta wykorzystują swoje tamy do zamykania odpływów, przepełniania rowów i obgryzania drzew. W porozumieniu z urzędem administracji dzielnicy często wykonuje się wiele prac mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach lub zapobieganie powodziom. Prace związane z koszeniem mokrej ziemi w Woert są więc prowadzone nie tylko przy ładnej pogodzie. Sherpa RC może przekonać do siebie również w tym przypadku. "Sherpa jest lekka i bardzo uniwersalna. Jeśli utknę z kosiarką w bardzo mokrym miejscu, po prostu włączam blokadę mechanizmu różnicowego i bez problemu udaje mi się z niego wydostać. Opony rolnicze sprawiają, że bieżnik nie rozmazuje się na mokrym podłożu".

"Podsumowując, jesteśmy całkowicie zadowoleni z AS Sherpa RC", podsumowuje Hopfensitz, a jego koledzy jednogłośnie się z nim zgadzają.

 

Cytaty - AS 940 SHERPA 4WD RC

"Sherpa RC jest nie tylko świetna do pracy, ale i zabawna!"

Steffen Rief, pracownik firmy Bauhof w Woert

 

"Pilot zdalnego sterowania pozwala wyjść poza strefę ryzyka".

Manfred Hopfensitz, kierownik Bauhofu w Woert

 

Ciekawostki o Woert

Gmina Woert (niem.: Wört) o powierzchni 1817 ha, z czego 700 ha stanowią lasy, jest gminą graniczącą z Wirtembergią, położoną na obszarze wiejskim powiatu Ostalbkreis i graniczącą z historycznym bawarskim miastem Dinkelsbuehl.

Gmina, w której liczba miejsc pracy jest prawie tak duża, jak liczba mieszkańców, co nie zdarza się często. Oddział firmy specjalizującej się w połączeniach wtykowych i technice czujnikowej, specjalny ośrodek edukacyjno-doradczy z internatem oraz kilka dobrych firm średniej wielkości zapewniają około 1300 mieszkańcom gminy Woert bezpieczną pracę. To bardzo dużo przy obecnych 1450 mieszkańcach.

Raport klienta: Poza strefą zagrożenia dzięki kosiarce AS Sherpa RC – PDF